מן התקשורת

סייבר , טרור ומה שבניהם

ניתוח מושגים בלוחמת סייבר

סייבר , טרור ומה שבניהם

לאחרונה מוזכרים לא מעט באמצעי התקשורת השונים, המונחים, "סייבר", "מלחמת סייבר" ו"לוחמת סייבר".
רבים תוהים במה בכלל מדובר, אנסה להסביר בקצרה אודות כך. ובכן, המונח סייבר, מתקשר אצל רבים, לתחום האינטרנט, והמילה טרור מתקשרת בד"כ למעשי אלימות, המכוונות כנגד קבוצות כלשהן ונגד ממשלות. 

למעשה, מדובר על מתקפות כנגד תשתיות חיוניות ומשמעותיות, מידע, מערכות מחשב, מערכות תקשורת. התקפות אלו כוללות בין היתר, התקפות כנגד מוסדות גדולים וחשובים כגון, בנקים, חברת חשמל, צבא וכיוצב'.

כוונת התקפות הסייבר, המוגדר לעתים כ"מתקפה אלקטרונית" היא בעצם, לגרום במכוון נזק ממשי ולא רק לתוכנות מחשב, כי אם נזק פיזי מוחשי.

בעידן של היום, ה"טרוריסטים המודרניים", הפנימו את ההתקדמות המודרנית ועל כן מסתייעים בה לשימושיהם. הם אינם זקוקים עוד לחומרי החבלה והלוחמה שהורגלנו לקרוא ולשמוע עליהם (דוגמת, חומרי נפץ וכלי נשק).

טרוריסטים אלו משתמשים ונעזרים בתשתיות תקשורת, וכך גורמים לא פעם לשיתוק רחב היקף במערכות המדוברות.  כמובן שבמידה ואירוע סייבר כזה מתרחש, הדבר עשוי להסב נזק משמעותי לחיי היומיום. התקפה שגורמת לשיתוק של מערכת הבנקאות או החשמל, עלולה  לגרום לפגיעות רחבות היקף. לדוגמא, הפסקת הזרמת חשמל למערכת רמזורים, דבר שיכול להוביל לתאונות דרכים, ניתוק בתי חולים מרשת החשמל, יכול לגרום לשיבושים במערך הטיפול על גווניו, מערכות ניווט המסתייעות בחשמל (יש לציין כי מערכות גדולות, חשובות ומתוחכמות מגובות בגנראטורים אך גם לאלו יש אורך פעולה מסויים והם אינם מגבים תמיד את כל הפעילות הרגילה). ועוד. 
סייבר טרור, נוצר ומבוצע במרבית המקרים ע"י גופים קיצוניים. לאור זאת מומלץ לגופים גדולים ומוסדיים  לבצע ביקורות לאבטחת מערכות המחשבים ובעיקר בכל הקשור לאינטרנט.

וירוסים, סוסים טרויאניים  ותולעים (worms), אלו מונחים הנזרקים לחלל האוויר, וחלקם מתקשר גם הוא לנושא המדובר, אולם לא תמיד מדובר בסייבר טרור מכיוון שאינם מכוונים לפגוע ולשתק מערכות שלמות כמו אלו שפועלים לפגוע וללחום באמצעות הסייבר טרור. כמובן שאסור להמעיט בחשיבות וירוסים ותולעים, אשר ביכולתם  לגרום לבעיות לא פשוטות, כגון מחיקה של מסדות נתונים, מסמכים, שיבוש מוחלט של פעילות מחשבים וכיוצב'.  לא פעם, הוירוסים נוצרים בקצב מהיר יותר מזה של האנטי וירוסים.

בסוג לחימה שכזו, גם ארגוני ביון מפותחים ככל שיהיו, מתקשים לאתר, להתחקות ולתפוס את הטרוריסטים הללו, מכיוון שאלו משתמשים ב"סייבר ספייס", דבר הנעשה דרך החלל, (ע"י שימוש גם בלווינים).  בעזרת שימוש באמצעים טכנולוגיים משוכללים כיום, ניתן לזייף ולשנות כמובן, את המקור ממנו נשלחו המתקפות וכך פוחת הסיכוי לאתר את השולחים. מדובר במרוץ כמעט אינסופי אחר טרוריסטים ואחר התפתחות הטכנולוגיה, כאשר מי שידו על העליונה מבחינה טכנולוגית יכול שייצא מנצח.

המדינות מעסיקות יחידות שלמות של "בלשי חרש", אלו המנסים ללמוד ולהתחקות אחר המפיצים המסוכנים הללו לאתר את מקורם ולהודיע לגורמים הרלוונטיים, ויותר מכך, למנוע מהטרוריסטים הללו, את האפשרות לחדור למערכות החשובות במדינה, כפי שכבר הוסבר. 

לסיכום, מאמר זה ניסה להסביר בכלליות מהו סייבר טרור ומהן ההשלכות של טרור מודרני זה.  הביטחון הלאומי של מרבית המדינות ובמיוחד אלו המפותחות, מאויים ברמה יומיומית מטרור מסוכן זה ועושה כל שביכולתו להלחם בתופעה מסוכנת זו.